ClickCease

Jak pečovat o kožené boty na hory, aby dlouho vydržely jako nové a dobře sloužily

Pojďme se společně podívat, jak pečovat o vaši obuv na hory tak, aby vám dlouho vydržela a skvěle sloužila při cestách na hory nebo do přírody a abyste se v ní cítili pohodlně. Může se vám také stát, že na vašich pohorkách se vám objeví tzv. Vrásky. Nepanikařte. Jedná se o přirozený jev.

Jak pečovat o kožené boty

tzv. "vrásky" na kožených pohorkách

Kožený materiál pracuje

 

Není kůže, jako kůže. Nubuk, štípenka, nebo leštěná kůže? Každá totiž vyžaduje trochu jiný přístup. Rozhodně však boty nestrkejte do trouby, i když i toto někteří horalové dělají a tvrdí, že jsou s tímto výsledky zaručeny. Tento postup mohl fungovat v minulosti pro staré jezdecké boty, kanady, či pionýrky, které neměly membránu a textilní nebo PU výplň. Moderní boty, zejména membránové tímto postupem můžete úplně zničit - zalepíte póry, kterými dýchají, a pokud nepoškodíte jiné vrstvy, mezipodešev a vnitřní vystlání, uděláte z nich kožené gumáky. Pohorky vám také při tomto postupu mohou povolit v místech, kde je od výroby nanášeno lepidlo. Nakonec vás nemusí trápit vrásky, ale to, že se boty rozpadly.

 

Stejně jako každá kůže, tak i ta na vašich pohorkách pracuje. Po čase se začne vytahovat, bude volnější a vy musíte boty více stahovat a tím může docházet ke zvrásnění. Vrásky nejsou samy o sobě problém a jedná se o přirozený jev. Problém může nastat, pokud místa, na kterých se vrásky objeví, nebudete dostatečně mazat.

Pečovat o kožené boty můžete voskem, mazat nebo sprejovat

Stále stejné přísloví, které lze uplatnit i na vaši obuv. Kdo maže, ten jede. Na horách nevyjímaje. Mazat kůži je potřebné vždy kondicionérem s obsahem různých olejů. Voskovat až poté nebo naopak? Lidé mají různé zkušenosti, je tedy potřeba si to tak trochu vyzkoušet a zjistit, co právě vaší obuvi svědčí nejvíce. My vám můžeme poskytnout pár užitečných informací, jak se starat o kožené boty.

 

Pro leštěnou kůži nebo nubuk můžete použít kondicionéry s oleji. Vetřete do koženou obuvi, kterou můžete předtím lehce nahřát, tím se lépe do kůže olej vsaje.

 

Pro nanášení kondicionéru bude dostačující pokojová teplota, nebo je na chvíli dejte nahřát na topení. Kondicionér není nutné nanášet tak často, jako vosk, protože do kůže vnikne hlouběji.

 

Vosk nanášejte za studena, maximálně při pokojové teplotě. Určitě ne na rozehřátou obuv. U vosku nechcete, aby do kůže vnikl příliš hluboko, vosk totiž impregnuje botu povrchově a zvyšuje tedy nepromokavost. Selský rozum nám velí, když jdu mazat kůži, tak se pomažu krémem (kondicionérem) s obsahem tuku (olejů), nepomažu se voskem.

 

Boty z daleko prodyšnější kombinace kůže a tkaniny nebo obuv ze štípenky můžete udržovat za pomocí vhodných sprejů s oleji.

Šířka a délka nohy sehrávají svou roli

Pokud je vám bota příliš volná v její přední části, může to být z toho důvodu, že vaše chodidlo je užší, než u ostatních, pro které páni ševci šili a návrháři navrhovali. Proto musíte pohorky více utahovat a tím dojde k rychlejšímu zvrásnění. Boty mohou být také méně pohodlné, pokud máte užší chodidlo. Stejný problém nastává, pokud máte jedno chodidlo kratší, než druhé.

 

Tento problém se můžete pokusit vyřešit tak, že přidáte ještě jednu vložku do obuvi, nejlépe ortopedickou. Musíte si s umístěním vložky trochu pohrát, aby vám například nedrhla pata, když budete mít nohu posazenou trochu výše. Nemusíte také vložku umísťovat po celé délce boty, můžete například podepřít pouze některé části chodidla a to právě tam (například pod nárt a prsty), kde potřebujete zvýšit objem, aby pohorka nebyla tak volná. Nebudete ji muset tolik stahovat.