ClickCease

Výbava pro seniory na hory

Aktivní senioři jsou skvělým příkladem pro všechny mladé. Pojďme je správně vybavit na hory a procházky.

 

Jestli jsou hory vaší vášní, nebo se do přírody vydáváte jen zřídka na delší procházky, měli byste myslet nejen na své pohodlí, ale také bezpečnost. Především lidé v letech, nebo po zranění často trpí na kolenní klouby. Nechtějí nebo neumějí využívat nové technologie pro případný stav nouze nebo nebezpečí. Podívejte se proto na základní výbavu na hory, která vám nebo vašim blízkým uleví, pomůže, a která by vám při vašich cestách neměla chybět.

Výbava na hory pro seniory

Senioři na horách ve volnočasovém a funkčním oblečení

Trekové hole nebo kolenní návleky – úslužní pomocníci

 

Už před desítkami let využívali horští nosiči dřevěné hole, které jim pomáhali při vynášení a snášení různého zboží a potravin. Tyto hole dnes známe pod pojmem „trekové hole nebo hůlky“. Hojně se využívají při výletech do přírody všeho druhu, od procházek po loukách a lesích, až po vysokohorskou turistiku, kde jsou nezbytnou pomůckou.

 

Trekové hole by měly splňovat takové nároky, které odpovídají účelu. Těžší hole mohou být vhodné na kratší a méně náročné trasy, naopak lehčí hole prokáží svou užitečnost při delších trasách, kdy mohou být ruce a zápěstí seniorů již unavené. Je potřeba také myslet na upínání. Klasické šroubovací nemusí vyhovovat všem a lidé s nimi mohou bojovat. Alternativou je sklopné upínání, se kterým se manipuluje lépe.

 

Pro ty, kteří nejsou milovníky trekových holí, mohou být vhodným pomocníkem také natahovací návleky na kolena s pásky nad i pod kolenem, které taktéž uleví kolenům a není nutné je složené nést v ruce nebo připnuté na botohu. Jsou skladné a bez problému se vlezou do batohu, pokud je zrovna nebudete mít nasazené.

V suchu a pohodlí na hory

 

Pokud však mají vaši blízcí nohy, jako srnky a nic je nebolí, mohli by ocenit kvalitní obuv a ponožky. Přečtěte si, jak správně vybrat obuv na hory.  Dokud jsou totiž lidé v pohybu, určitá míra vlhkosti jim nemusí vadit. Jakmile se však zastaví na delší přestávku, nebo jsou na cestě zpět vlakem nebo autobusem, tak kvalitní zimní, nepromokavé (membránové) ponožky budou skvělým pomocníkem. Ušetříte tak místo v batohu, pokud s sebou nosíte náhradní obuv. Nohy v teple a suchu jsou základ, který není vhodné podceňovat.

 

Péřovka nebo goretexová bunda? Obě varianty splní dokonale svůj účel. Pro ty, kteří jsou zastánci ověřeného a nevadí jim, že to není nejnovější trend, doporučujeme goretexovou bundu a můžete k ní přidat rovnou boty nebo rukavice. Odvedou skvělou službu. U zimní péřové bundy není moc co rozporovat, pouze si dejte pozor na délku a to především u dámských střihů. Při nošení batohu se kratší bundy mohou vyhrnout. Pozor na holá záda při dlouhé cestě na výletech. Nechcete pak další tůry zmeškat kvůli nemoci.

 

Někteří senioři mohou trpět bolestí, když jim prochladnou kyčelní klouby. Můžete tomu zabránit například zateplenou sukní, která tyto části těla dobře ochrání a zahřeje. Dobrá je i varianta nezateplená lehké membránová sukně. Nezateplenou sukni je vhodné používat v chladnější části roku nejen při běhání jako horní vrstvu přes elasťáky. Sukně perfekně funguje proti větru (a i proti dešti - je nepromokavá, skvělá je kombinace s lehkou nepromokavou větrovkou).

 

Tip pro vás: Tričko si dávejte až přes sukni, tak vám pot z trička bude stékát na ní a ne na bedra, nebo hýždě. Studený pot na holé kůži není nic příjemného.

 

I nejmenší detaily, jako rukavice, čepice, nebo nákrčník jsou nezbytnou nutností především v zimním období. Ale ani podzim nebo brzké jaro, nemusí být na horách vždy přívětivé, proto situaci nikdy nepodceňujte. Pár nezbytných doplňků na závěr a máme hotovo. V batůžku by určitě neměla chybět čelovka, power banka, lehká termoska, box na sváču, lehké pončo-přístřešek, softshellové oblečení jako např. bundy, kalhoty. Dále „nesmeky“, sprcha ve spreji, superskladný ručník ať jsou po tůře opět za dámy a gentlemany .

 Prozkoumat e-shop(1)