ClickCease

Deník z cest horalů a horalek | Jížní Švédsko

Krásy jížního Švédska

Dva dospělí, dvě děti, středně velký pes a hromada věcí, které jako lego skládáme do našeho obytného Fiatu Ducato. Mám trochu déjà vu, už jsme se totiž takhle balili před rokem, abychom pak pár hodin před odjezdem museli nečekaně změnit destinaci a zamířit do Motola se synovou zlomenou rukou. Věřím, že jsme si smůlu vybrali, ale i tak se plně uklidním, až když v Polsku nastoupíme na trajekt. Tak nám držte palce a vydáváme se společně na cestu.

1

První část léta chceme strávit v jižním Švédsku. Pro mnohé cestovatele a milovníky přírody je tahle zarostlá placka jen nutné zlo při jejich cestě dále na sever, jak však brzy zjišťujeme, má svoji jemnou krásu. Průzkum začínáme u městečka Falsterbo, na úplném jihozápadě země. Je slunečno a překvapivě málo lidí, užíváme si bosou procházku po nekonečné pláži s bílým pískem, kterou zakončujeme u pěkného starého majáku . Na začátek dovolené příjemné místo.

2

Krásný maják v jížním Švédsku

 

Další dny trávíme ve vnitrozemí. Pomalu projíždíme nekonečné lesy, ve kterých jsou jako perly rozházená průzračná jezera plná ryb. Tráva a mech jsou tak zelené, až z nich přecházejí oči a všude roste spousta lesních plodů a hub, které nikdo nesbírá. Jíme grilované ryby s omáčkou z hřibů a zajídáme to borůvkovou bublaninou. Ty nejlepší věci v životě jsou zdarma, říká se, a v jižním Švédsku jich nacházíme spoustu.

3

Chutná a čerstvá večeře, kterou si musíte sami ulovit

 

Severněji přechází západní pobřeží od písečných pláží k rozeklaným útesům. Navštěvujeme přírodní rezervaci Kullaberg, skrz kterou vedou vyhlášené turistické trasy. Je to tam hezké, ale jsou tam doslova davy výletníků a „piknikujících“ rodinek. Nejsme zrovna vyznavači masové turistiky a tak před lidmi utíkáme na projížďku na paddleboardu a máme štěstí na tuleně, velké medúzy i delfíny.

Hezké počasí nás opouští někde na úrovni Göteborgu. Na tom ale vlastně není nic zvláštního, protože je to jedno z nejdeštivějších měst v Evropě. Jen my jsme si ještě nezvykli a pohled na slečny, které v úporném lijáku sedí v sukýnkách a tílkách na dece v parku a povídají si, nám připadá poněkud neobvyklý. Ještě že máme pořádnou, větru i dešti odolnou softshellovou bundu. Protože bunda, která by vám měla posloužit na výlety za dobrodružstvím v jarním období nebo na přelomu babího léta a podzimu, vám udělá dobrou službu i při chladném a deštivém švédském počasí. A protože milujeme hory, tak na našem oblečení a doplňcích nesmí chybět horské motivy.

 

Dámská softshellová bunda s potiskem

Dámské softshellové bundy s potiskem

 

Ze samotného města vlastně navštěvujeme jen ten park, ve kterém ale nacházíme zábavu na celý den, je tam totiž mini zoo se zvířaty, která ve Švédsku běžně žijí (můžete si tak prohlédnout třeba soby a losy pro případ, že na ně ve volné přírodě nenarazíte) a také pěkné muzeum, obojí zdarma.

5

Sobi v mini-zoo

 

Co ale určitě stojí za návštěvu, je některý z ostrovů v okolí Göteborgu. Jezdí na ně za pár korun trajekt pro pěší a na spoustě z těchto ostrovů vůbec nenajdete auta, jsou tzv. „car free“. My jsme vyrazili na Marstrand, což je město, na jehož jednu část se dostanete po mostech z pevniny a ta druhá, zajímavější, se nachází na ostrově.

Tam najdete malebný přístav se spoustou obchůdků, kde seženete všechny možné suvenýry a dárky pro milovníky hor, které můžete po návratu uschovat třeba do parádního dřevěného boxu se zavíracím víkem. Pokud není nakupování suvenýrů vaším šálkem kávy, určitě nezapomeňte navštívit velkou pevnost a krásnou, během naší návštěvy značně nehostinnou, přírodní rezervaci. Plážičky mezi útesy zlákaly řadu rodinek k víkendovému koupání v rozbouřeném moři, děti skákaly v dešti do vln a vichřice odnášela od úst jejich nadšené výkřiky. Pomyslím si něco o houževnatém švédském národu a zapínám si bundu ke krku. Procházka rezervací je ale krásná a rozhodně ji doporučuji.

6

Přírodní rezervace Marstrand ve Švédsku

 

Severně od Göteborgu projíždíme městem Kungälv a zcela náhodně zde narážíme na velkou pevnost Bohus. Jelikož se nám zrovna hodí nějaký program na zaplnění volného odpoledne, vyrážím s dětmi na průzkum. To se nakonec ukazuje jako skvělý nápad, kluci hledají po hradě písmena, která je dovedou k pokladu a na každém nádvoří je pro ně připraven nějaký hrací prvek, od skákacího hradu (kdo by si nechtěl na opravdovém hradě ještě zaskákat na hradě skákacím), přes vor, na kterém se mají přeplavit přes jezírko, až po pojízdného dřevěného koně. Pro rodiče s dětmi můžu návštěvu určitě doporučit.

 

7

Pevnost Bohus

 

Podle pevnosti se ostatně jmenuje celý švédský region Bohuslan, který začíná severně od Göteborgu a pokračuje až k hranicím s Norskem. Pro nás je zajímavý, protože je tam spousta skal, po kterých se dá lézt. Běžný cestovatel si asi někde v tomhle místě uvědomí, že krajina ve vnitrozemí přestává vypadat jako les u něj za barákem po tom, co opravdu hodně pršelo. Skalnaté homole rozházené mezi pastvinami začínají působit tak nějak exoticky a rozezvučí můj vnitřní detektor, který hlásí, že placce pomalu odzvonilo.

Skály v Bohuslanu ostatně nezajímaly jenom nás, ale už lidi v době bronzové. Ti do nich vyryli celou řadu unikátních kreseb zvířat, lidí, lodí a dalších motivů. Když si je zajdete v blízkosti obce Tanumshede prohlédnout, můžete se stejně jako my bavit dohady nad tím, co který obrázek může znamenat.

8

Unikátní kresby na kamenech

 

 

Pak už se hranice Norska přiblíží na dosah. Kopce se stávají čím dál vyššími a údolí hlubšími. Ještě zastávka na celnici, abychom proclili psa, což se prý do Norska musí. A pak už vstříc dalším dobrodružstvím, na která se můžete těšit v dalším článku.

 

Co je dobré o Švédsku vědět:

  • Pro cestu do Švédska můžete zvolit několik způsobů – trajekty jezdí z Polska i Německa a i cílové přístavy ve Švédsku mohou být různé. My jsme zvolili trasu Świnoujście – Trelleborg a i s pojištěním storna nás jedna cesta vyšla přibližně na 150 euro. Další alternativou je zvolit trasu přes Dánsko a přejet po mostě do Malmö.

 

  • Dálnice ve Švédsku jsou zdarma

 

  • Ceny potravin jsou ve Švédsku podobné jako u našich západních sousedů - tedy vesměs trochu vyšší než u nás a výrazně nižší než v Norsku.

 

  • Pokud pijete alkohol, počítejte s tím, že v běžných supermarketech nekoupíte nic, co by mělo více než 3,5 % alkoholu. Nápoje s větším obsahem alkoholu se smí prodávat pouze ve specializovaných prodejnách.